K veľkonočným sviatkom patrí aj hudba, ktorá nám ponúka duchovné stíšenie, hovorí o pominuteľnosti, pokore. Vo výbere hudobných relácií k sme pre vás pripravili duchovnú hudbu, koncerty, známe i menej známe diela od stredoveku až po 20. storočie. Diela, ktoré zaznejú na Veľkonočný pondelok zasa v sebe spájajú radostné jarné, pastorálne motívy a tanečnosť.
Prehľad vybraných hudobných programov Rádia Devín počas veľkonočných sviatkov 2025
17. – 18. – 19. 4. (štvrtok – piatok – sobota) od 23:00
Carlo Gesualdo da Venosa: Tenebrae Responsoria.
Latinské slovo „tenebrae“ - v preklade temnota - odkazuje na starobylý rituál postupného zhasínania sviečok, pripomínajúci opustenie Krista učeníkmi, a temnotu, ktorá zavládla po jeho ukrižovaní. Označovala sa ním tiež nočná liturgia tzv. hodiniek počas Veľkonočného trojdnia. Medzi najslávnejšie zhudobnenia patria šesťhlasné Tenebrae Gesualda z Venosy. Gesualdova je mimoriadne dramatická, no súčasne veľmi intímna, čo je charakteristika vynikajúco vystihujúca Tenebrae z roku 1611. Skladateľ ich skomponoval na sklonku života pre súkromnú kaplnku a boli teda určené ušiam svojho tvorcu. Hudba Gesualdových responzórií – plná melanchólie a nepokoja – je iná ako jeho svetské skladby. Prekračuje kánony dobovej cirkevnej tvorby, no nestavia do popredia extravagantnú invenciu. Expresia je odlišná: dráma veľkonočných udalostí je intímna, sebaspytujúca. V rovnakom, sviatočnom trojdní – nočnom bdení, či rozjímaní – si vypočujeme Tenebrae Responsoria aj my.
Piatok 18. apríl
8:00 Musica sacra
Via crucis: hudba pre Veľký piatok. Franz Liszt – Krížová cesta; Johannes Brahms – Ó smútok, ó žiaľ; Krzysztof Penderecki – Crucifixus. Crucem tuam adoramus Domine.
10:00 Ars musica
Tajomstvo Veľkého piatku. Sviatočná Ars musica bude ladená duchovne, jej obsah sa zameria na reflexiu premien duchovnej hudby v priebehu storočí v dielach Gregoria Allegriho, Johanna Sebastiana Bacha, Josepha Haydna, Richarda Wagnera, Gustava Mahlera a Francisa Poulenca.
12:00 Poludňajší koncert
Zaznie skladba Tenebrae Johna Pickarda, ktorá bude predznamenávať udalosti Zeleného štvrtka. Druhým dielom je prvá symfónia Leonarda Bernsteina s podtitulom Jeremiah, ktorá zaznie v autorskej interpretácii.
16:00 Hudobná mozaika
Hudobná mozaika na Veľký piatok prinesie hudobné zamyslenie s témou De profundis. Vypočujeme si ako autori do tónov preniesli vlastné rozjímanie o žiali, pominuteľnosti a pokore.
18:00 Jazz
Na veľkonočný piatok si vypočujeme skladby z nového albumu nemeckého klaviristu Jensa Schoewingsa, na ktorom hrá vlastné interpretácie Bachových žalmov, Goldbergove variácie, aj svoje alúzie.
19:00 Koncertné Rádio Devín
Schola minor – gregoriánsky chorál.
Záznam koncertu vokálneho súboru Schola minor, ktorý sa špecializuje na interpretáciu stredovekého gregoriánskeho chorálu a polyfónie. Zaznejú staré nápevy klasického gregoriánskeho chorálu z prvého tisícročia podľa princípov gregoriánskej semiológie a tiež spevy z rukopisov stredovekého Uhorska, ktorého súčasťou bolo aj Slovensko. Účinkujú: Hilda Gulyásová, Tomáš Šelc, Mária Páleníková, Júlia Urdová a Sylvia Urdová.
Sobota 19. apríl
11:40 Gramoretour
V relácii uvedieme tvorbu slovenského pesničkára, ktorého cesty za „Svetlom“ vedú k pochopeniu podstaty ľudského ducha a jeho súvisu s okolitým svetom: Ján Svetlana Majerčík – Súvislosti.
14:30 Musica vocalis
Na popoludnie sme do vysielania Rádia Devín zaradili Sieben Passions-Texte Wolfganga Rihma z rokov 2001-2006. V a cappella zhudobnení vystupujú posolstvá siedmich pašiových textov v expresívnych hudobných zvratoch, prinášajú dramatické napätie i žiadúcu úľavu. Slovami kritika: Hudba, ktorá dojme bez toho, aby uspávala dušu.
15:30 Festivalové reminiscencie
Bratislavské hudobné slávnosti 2024: Záznam koncertu Slovenského komorného orchestra, ktorý sa konal 1.10., sólistom bol slovenský violončelista Ján Bogdan. Zazneli diela, ktoré toto popoludnie robia sviatočným: Alexander Moyzes – Musica Istropolitana, Pēteris Vasks – Koncert pre violončelo a sláčikový orchester č. 2 „Présence“, Antonín Dvořák – Sláčikové kvinteto č. 2 G dur, op. 77.
18:00 Hudobné vrstvenie
„Úcta k Životu – princíp ľudského a umeleckého porozumenia“
Téma, neustále aktuálna – v našom prípade inšpirujúca najmä z pohľadu filozofa, lekára, hudobníka Alberta Schweitzera v náväznosti na dielo Johanna Sebastiana Bacha. „Úcta-etika-posolstvo“ ľudská a umelecká výpoveď i v hudbe ďalších autorov, pre ktorých duchovná podstata zostáva podstatou bytia človeka – tak v živote ako v tvorbe./Hildegarda von Bingen, Arvo Pärt, John Tavener, Vladimír Godár, Ivan Hrušovský, Mirko Krajči/
19:00 Pašiový večer
Vzdáme hold jednému z najväčších skladateľov vôbec, Johannovi Sebastianovi Bachovi, ktorého výročie si práve v tomto roku pripomíname. Monumentálne Matúšove pašie budeme počúvať na nahrávke, ktorú zrealizoval Stephen Cleobury. Ako intermezzá tu budú organové skladby Johanna Pachelbela.
Nedeľa 20. apríl
8:00 Musica sacra
Victimae paschali laudes: hudba pre Veľkonočnú nedeľu. Sviatok Zmŕtvychvstania Pána oslávime výberom skladieb od obdobia stredoveku až po 20. storočie. Autori: Giovanni Pierluigi da Palestrina, John Taverner, Felix Mendelssohn-Bartholdy a Ralph Vaughan Williams.
10:30 Nedeľné matiné
Program matiné nám spríjemní sviatočný, poludňajší čas známymi dielami. John Stanley – Koncert č. 1 D dur, op. 2, Johann Sebastian Bach – Kantáta „Herr Gott, dich loben wir“, Wolfgang Amadeus Mozart – Malá nočná hudba, a Ludwig van Beethoven– Symfónia č. 6, F dur Pastorálna.
14:30 Nevšedná hudba
V relácii zaznie unikátna hudba legendárnej českej pesničkárky, piesne oslavujúce silu a múdrosť prírody: Dáša Voňková – album Slunci ležím v rukou.
15:30 Hrá SOSR
Hudba troch storočí, orchestre, spevácke zbory, sólisti. Duchovné hudobné námety spojené s mystériom Veľkej noci a očakávaním Kristovho zmŕtvychvstania. Výber z európskej duchovnej literatúry bude oným svetlom Veľkonočnej sviece, ktorá nabáda k duchovnému splynutiu poslucháčov s tajomným odkazom skladieb veľkonočných hudobných liturgií. Čítanie zo Svätého písma nahradia melódie európskej duchovnej hudby.
17:00 Hudba o piatej
Relácia Hudba o piatej uvedie na Veľkonočnú nedeľu diela Jána Levoslava Bellu a Josefa Bohuslava Foerstra. Atmosféru sviatočného dňa rozvinie hudba hĺbky i veľkolepého gesta s Bellovou Veľkonočnou kantátou „Christus hat geliebt die Gemeine“ a Foerstrovou Symfóniou č. 4 c moll op. 54 "Veľká noc".
23:30 Musica slovaca
Na záver sviatočného dňa sa ponoríme do zvuku organu vo veľkonočnom cykle Ivana Hrušovského Musica Paschalis. Nahrávku realizoval Imrich Szabó, ktorý tiež dielo premiérovo uviedol.
Pondelok 21. apríl
10:00 Ars musica
Oslava jari bude napĺňať reláciu Ars musica na Veľkonočný pondelok. Pri tejto príležitosti sa vrátime do starého Ríma a budeme venovať pozornosť melodráme Persephone Igora Stravinského. Ďalej to budú jarné diela Jamesa Oswalda či environmentálny opus Stevena Stuckyho Silent Spring.
13:30 Hudba.sk
Pripravený je výber tanečných skladieb, ktoré odrážajú veselosť, hravosť a živelnosť veľkonočných tradícií.
16:00 Musica folklorica
Veľa piesní, jedna radosť – veľkonočné piesne rôznych národov z projektu Euroradio 2025.
Koncerty zo sveta 19:00
Výber z bohatej ponuky hudobnej databázy koncertov krajín Európskej vysielacej únie. Zaznejú slávne diela v pestrom výbere. Skladby Antonia Vivaldiho, Johanna Caspara Ferdinanda Fischera, Johanna Christopha Peza, Georga Philippa Telemanna, Leoša Janáčka a Bélu Bartóka. Spája ich živelnosť, pastorálna nálada a skvelé interpretačné výkony.
Hudba mladých 21:00
Diela autorov, ktorí vo svojej tvorbe čerpajú z hudobných tradícií svojej krajiny. Ľudové piesne, archetypálne nástroje a charakteristické prvky sa v ich dielach spájajú so súčasnými kompozičnými prístupmi: Tibor Feledi, Martin Štefánik, Gabríel Ólaf.