28. 4. - 2. 5. 2025 / Ladenie 9:07, 15:02
Emergentným fenoménom sa vo vede nazývajú systémy, ktorých hodnotu nie je možné jednoducho odvodiť od vlastností ich zložiek. Zjednodušene povedané, „výsledok je viac ako len súčet jednotlivých častí“. Takto opísal vznik pesničiek na svojom novom, v poradí piatom albume Defragment Us hudobník a vedec Richard Imrich. V projekte Nylon Union má viacero úloh – je spevák, gitarista, autor hudby a spoluautor textov. Ako však zdôrazňuje, v určitom momente už na svoj „tím“ len dozerá. A spolupracovníkov má výborných. Texty (opäť) vytvoril spolu s experimentálnym básnikom a prozaikom Petrom Šulejom. Nájdeme v nich množstvo odkazov na hudbu, filmy i knihy, ktoré sú na obale albumu spracované vo forme referencií typickej pre vedecké publikácie (oplatí sa preštudovať!). Producentsky zastrešili nahrávku Erik Horák (Noisecut, Zlokot) a Lukáš Zdurienčík (Blame Your Genes, Elections In The Deaftown), basgitaru a bicie nahrali vynikajúci Michal Šelep a Tomáš Hríbík.
Hoci sa pesničky sa nevyhýbajú ani ťažkým témam ako klimatická kríza, vojna, starnutie či toxické vzťahy, nepôsobia ťaživo. Sú pestré, čo platí rovnako o textoch aj o hudbe. Základom ostáva alternatívny pop/rock, no jednotlivé skladby ozvláštňujú dobre dávkované retro-prímesi synth-popu, Motownu 50. a 60. rokov či „indickej“ psychedélie. Čo je však pre poslucháča ešte dôležitejšie, Nylon Union si zachováva silnú melodickosť a pesničky (i album ako celok) sú z hľadiska tempových a dynamických kontrastov výborne vystavané.
Už v deň zverejnenia (10. apríla) vyšla v známom britskom alternatívnom hudobnom a kultúrnom magazíne Louder Than War pozitívna recenzia, kde jej autor Mark Ray skonštatoval, že album znie pri každom počúvaní lepšie a lepšie. Počúvajte teda s nami od pondelka v pravidelnej rubrike Album týždňa.
autorka textu: Karin Rumanová