Ars musica v lete – pondelky o experimentálnom štúdiu a jazze

Ars musica v lete – pondelky o experimentálnom štúdiu a jazze

Ars musica | pondelky od 10:00

Počas júla a augusta sme pre vás pripravili špeciálne pondelky s Ars musicou:

1. júla 1965 bolo do prevádzky uvedené bratislavské Experimentálne štúdio Československého rozhlasu. O vzniku, ojedinelého pracoviska, ktoré inšpirovalo mnohých slovenských skladateľov k tvorbe nových skladieb, práci na realizáciách nových skladieb s „iným zvukom“ – sa budeme postupne v lete budeme rozprávať s pamätníkmi, ktorí sa nejakým spôsobom podieľali, či zažili prácu v tomto legendárnom priestore. V archíve pohľadáme aj zaujímavé spomienky a hlasy tvorcov a technikov, ktorí už medzi nami nie sú, ale významne sa podieľali na kreovaní štúdia.

Pilotný diel bude patriť rozhovoru s Jurajom Ďurišom, ktorý poskytne podrobný pohľad do histórie a súčasnosti experimentálnej hudby, ktorá vznikala v priestoroch obrátenej pyramídy. Ďalšími hosťami budú napríklad Rudolf Pepucha, ktorý vytvoril v Experimentálnom štúdiu niekoľko zaujímavých kompozícií. Ďalej to bude Pavol Malovec, syn Jozefa Malovca, ktorý porozpráva o svojom otcovi, tvorcovi prvej elektroakustickej kompozície na Slovensku s názvom Orhtogenesis, ako aj o experimentálnej kompozícii Edison na báseň Vítězslava Nezvala. Pripravil Ján Dúbravský.

Cyklus o Experimentálnom štúdiu sa bude striedať s jazzovými Ars musicami.

Redaktor Gabriel Bianchi nás v nich prevedie svojím bohatým jazzovým archívom a samozrejme v štúdiu privíta zaujímavých hostí.

Ars musica v lete – pondelky o experimentálnom štúdiu i s jazzom – vždy od 10:00!

1.7. | 60 rokov Experimentálneho štúdia Slovenského rozhlasu. O histórii sa bude Ján Dúbravský rozprávať s dlhoročným pracovníkom štúdia Jurajom Ďurišom.

7.7. | Gabriel Bianchi v relácii privíta jazzového klaviristu Ondreja Krajňáka, s ktorým sa budú teoreticky aj prakticky venovať problematike improvizácie v jazze. Ondrej Krajňák na klavíri ukáže, ako sa dá rozvíjať jednoduchá téma v jazzovej improvizácii, zahrá svoje vlastné improvizácie na filmové piesne slávneho Michela Legranda a pridá jednu vlastnú kompozíciu. V rozhovore budú spoločne rozvíjať tému podielu improvizácie na konečnej podobe umeleckého diela.

14.7. | Rudolf Pepucha, ktorý vytvoril v Experimentálnom štúdiu niekoľko zaujímavých kompozícií porozpráva o svojom pôsobení v tomto priestore. Zaspomína aj na prácu s pásmi – analógovým médiom a časom transformácie techniky a do digitálneho sveta. V druhej časti relácie privítame hosťa z úplne iného hudobného sveta: huslista a pedagóg Peter Michalica oslavuje okrúhle životné jubileum a my sme pri tom.

21.7. | Sisa Michalidesová a Peter Preložník – absolventi online hudobného vzdelávania na Berklee College sa slovom aj hudobnými ukážkami budú venovať motiváciám, prečo hudobníci v zrelom veku a s bohato rozvinutou profesionálnou kariérou sa rozhodnú prehlbovať svoje vzdelanie, tomu, čo sa počas kurzov naučili, ako konkrétne prebieha výučba v zameraní na kompozíciu a hudobný zvuk a ako vidia svoj osobný tvorivý rozvoj po absolvovaní vzdelávania. Pripravil Gabriel Bianchi.

28.7. |  V štúdiu Rádia Devín Ján Dúbravský vypovedá skladateľa Pavla Malovca, syn Jozefa Malovca, ktorý porozpráva o svojom otcovi, tvorcovi prvej elektroakustickej kompozície na Slovensku s názvom Orhtogenesis. Zaznie aj rozhovor s Jozefom Malovcom z nášho archívu.

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame