Aj keď v modernej dobe, ak už treba niečo poslať alebo zaplatiť, sa spoliehame skôr na bezkontaktné metódy (a v terajšej situácii z pochopiteľných dôvodov obzvlášť), neznamená to, že sa mince a známky vytratili z nášho života. Svojím spôsobom je to najviac kolujúce umenie. Pri príležitosti storočnice SND bola nedávno vydaná pamätná strieborná zberateľská eurominca a poštová známka. Výtvarnú podobu známky s hodnotou 65 centov vytvorila výtvarníčka, ilustrátorka Daniela Olejníková, ktorá pri nej vychádzala z historických fotografií. Zamerala sa na svetlo a zachytila ako nad budovou starého divadla žiaria na grafikách hviezdy činohry, opery a baletu. Výtvarný návrh pamätnej mince pri rovnakej príležitosti vytvoril výtvarník Peter Valach, na jeho minci, podobne ako aj na iných návrhoch, je zobrazená historická budova SND, logo divadla a masky tragédie a komédie. S historikom umenia, riaditeľom POFIS-u Slovenskej pošty Martinom Vančom a výtvarníkom Petrom Valachom sa zhováral Rastislav Šimášek:
Pamätná minca a známka k storočnici SND
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Storočnica SND sa zapíše do histórie aj z iného kontextu, bude sa spájať s pandémiou COVID-19 a nám ostáva len veriť, že sa to čoskoro upokojí a nielen SND otvorí do niekoľkých mesiacoch svoje brány. Zatiaľ naša prvá scéna pozastavila predaj vstupeniek do konca júna.
Foto/Zdroj: Daniela Olejníková