Poštová známka k 150. výročiu uvedenia Košicko-bohumínskej železnice

Poštová známka k 150. výročiu uvedenia Košicko-bohumínskej železnice

Poštové známky sú malé umelecké diela, na ktoré nepotrebujete celú galériu, stačí na nich album a lupa. Nielen, že na nich nájdete výtvarné skvosty, ale ich návrhy v Pofise často zadávajú akademickým maliarom.

Jedným z najobľúbenejších autorov známok je Dušan Kállay, ktorý je aj autorom námetu na známku k 150. výročiu uvedenia do prevádzky Košicko-bohumínskej železnice. Známka vyšla spoločne na Slovensku aj v Českej republike 18. marca, ale jej oficiálne uvedenie a dátum na pečiatke je 23. máj, Košice 1, lebo miestom jej uvedenia do života bola košická železničná stanica.

Akademického maliara Dušana Kállaya poznáme z jeho prepracovaných ilustrácií v detských knihách, ale aj v rozsiahlej maliarskej tvorbe. Fantázia, nezvyčajné bytosti a farba, to je to čo robí rukopis Dušana Kállaya nezameniteľným. A platí to aj na takom malom formáte akým je poštová známka. K tej k 150-emu výročiu Košicko-Bohumínskej železnice, pristúpil ozaj veľkoryso, a tak navrhol nielen známku, ale aj hárček, obálku prvého dňa, pamätný list a pečiatku. Ale známku s lokomotívou obsypanou symbolmi a postavičkami vám teraz predstavíme podrobne aj bez lupy. Miroslav Talavašek sa dôkladne na všetko opýtal práve akademického maliara Dušana Kállaya:

Dušan Kállay o poštovej známke k 150. výročiu Košicko-Bohumínskej železnice Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.



Známka je v obehu už dva mesiace a možno je aj na obálke, ktorú máte na stole. Nevyhoďte ju, kým sa jej bližšie neprizriete, je to malé umelecké dielo!


Foto/Zdroj: TASR - Slovenská pošta

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame