V sobotu, 2. júla sa v Divadle Pavla Orságha Hviezdoslava v Bratislave uskutočnil už 12. ročník konferencie TEDxBratislava. Na ústrednú tému podujatia VZDIALENÍ BLÍZKI reagovalo dvanásť takzvaných talkov, časovo presne ohraničených a štruktúrovaných rečníckych vystúpení.
O jednom z najčastejších problémov vzďaľovania sa ľudí, ktorí musia spolupracovať v úzkom kontakte, hovoril podnikateľ a konzultant Oto Kóňa. O introvertoch v spoločnosti dizajnovanej pre extrovertov hovoril už v jednej z častí podcastu s názvom Ľudskosť a aj na to, aké sú kľúčové posolstvá pomáhajúce vytvoriť vzájomné pochopenie sveta extrovertov a introvertov, sa ho pýtal redaktor Tomáš Bartoněk:
Rozhovor k TEDxBratislava - Oto Kóňa
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Jeden z najautentickejších talkov bratislavského TEDx-u predniesla mladá grafická dizajnérka Dominika Valentovičová. Milovníčka abecied a písmových systémov vytvorila projekt SCRIPT HUNTER, v ktorom sa venuje dizajnovým riešeniam písiem, ktorými píšu ľudia v krajinách mimo Európy. Takisto je autorkou publikácie META - malej encyklopédie transdimenzionálnych abecied, v ktorej mapuje písmové systémy používané vo fantasy filmoch a ďalších dielach populárnej kultúry.
Prvá otázka Tomáša Bartoňka na Dominiku Valentovičovú sa týkala jej výskumu. Zaujímalo ho, čo všetko nám zápis vokálnej podoby jazyka dokáže ešte o jeho používateľoch prezradiť:
Rozhovor k TEDxBratislava - Dominika Valentovičová
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
V prestávke medzi jednotlivými blokmi prednášok oslovila Eva Kopecká politológov a autorov knihy Prečo zmizli Ťapákovci, Tomáša Jahelku a Romana Jančigu. Vo svojom výskume prepojili poznatky z viacerých vedných odborov, a tak sa aj história jednej zásadnej medicínskej intervencie stáva nachádzaním prepojení na postavy slovenskej literatúry:
Rozhovor k TEDxBratislava - Tomáš Jahelka a Roman Jančiga
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Zážitok z prednášok organizátori návštevníkom obohatili aj o živé diskusie s rečníkmi a rečníčkami, ktorí debatovali v CO kryte v Divadle Pavla Országha Hviezdoslava v Bratislave. Diskusie sa zúčastnila aj biologička Eva Benková, prvá slovenská nositeľka prestížneho ERC grantu, ktorá prispela do konferencie s neuveriteľnou témou rastlinných hormónov:
Rozhovor k TEDxBratislava - Eva Benková
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Počas druhého bloku prednášok na pódiu vystúpila Zuzana Šidlíková, autorka viacerých kníh o móde riešiaca najmä tému odevného dizajnu. S Evou Kopeckou rozprávala aj o tom, prečo je dôležité venovať sa štúdiu módy a čo vypovedá o našej minulosti:
Rozhovor k TEDxBratislava - Zuzana Šidlíková
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Posledný blok prednášok otvorila Veronika Vitázková, profesionálna flautistka pôsobiaca vo Viedni, ktorá predstavuje tradičné polozabudnuté nástroje na medzinárodnej scéne. Na podujatí mala zastúpenie mladšia aj staršia generácia. Na jednej strane vystúpil 17-ročný študent Jakub Nagy, vedúci tím mladých výskumníkov, pracujúci na vývoji ultraľahkých sond na monitorovanie atmosféry. Na druhej strane vystúpil i 71-ročný ultra trailový bežec Štefan Karak.
Vedecké zastúpenie zastrešila aj paleontologička Valéria Vaškaninová, ktorá sa zo zdravotných dôvodov nemohla zúčastniť osobne, no cez videonáhravku ukázala, ako sa vďaka najnovším rekonštrukčným technológiám aj naoko vzdialený výskum fosílií stáva blízkym a rozhodujúcim pre poznanie súčasnej biológie.
Dvanásty ročník TEDxBratislava uzavrela Marianna Richtáriková, IT manažérka a koučka, ktorá sa venuje rozdielom medzi generáciou dnešných mladých a ich rodičov, rozdielnym výzvam, s ktorými sa stretávajú a režimu v akom fungujú.