Aké boli osudy vojakov, ktorí sa ozvali proti vojenskej okupácii Československa Vojskami Varšavskej zmluvy? Krátko po 55. výročí týchto udalostí vychádza nová kniha, ktorá ich mapuje. Má názov Porcelánové prasiatko a tento názov vôbec nie je náhodný, ako hovorí samotný autor publikácie, dlhoročný novinár Pavol Vitko. Životné príbehy týchto ľudí začal mapovať po nežnej revolúcii a venoval sa im 25 rokov. Redaktorke Soni Gyarfašovej povedal aj to, čo všetkých týchto ľudí spája a čo ich dnes rozdeluje:.
Rozhovor o knihe Porcelánové prasiatko
Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.
Smutné 55. výročie vpádu vojsk Vršavskej zmluvy do Československa sme si v pondelok 21. augusta pripomenuli aj v našom vsielaní. Vypočujte si rozhovory k tejto téme v Kultúrnom denníku:
August '68 v dokumentoch Archívu Ústavu pamäti národa - na vypočutieTomáš Klubert a Peter Mikle z ÚPN hovorili s Marianou Jaremkovou o medzinárodnom kontexte týchto udalostí, dopade na spoločnosť a situáciu v ČSR ako aj o dokumentoch k augustu ´68, ktoré sú v archíve ÚPN.
Príbeh fotografií Ladislava Bielika z augusta '68 - na vypočutie
Turbulentné udalosti v bratislavských uliciach sa podarilo zachytiť najmä fotoreportérovi Ladislavovi Bielikovi, práve jeho fotografie zo Šafárikovho námestia s tankami či Emil Gallo s odhalenou hruďou, doslova obleteli svet. S manželkou fotografa Alicou Bielikovou a jeho synom Petrom sa porozprával Rastislav Šimášek.
Skúsenosť emigranta Vlada Rosenfelda po auguste 1968 - na vypočutie
V roku 2022 vyhlásil mesačník Film.sk anketu, v ktorej 11 filmových vedcov a kritikov hlasovalo za slovenský film storočia. Stal sa ním debut Dušana Hanáka „322“ z roku 1969. Presne v tom istom roku jedna z jeho výrazných postáv, Vladimír Weiser, opustil Československo spoločne s manželkou Oľgou Urminskou a ich vtedy mesačným synom.
Spomienka na perzekvovanú novinárku Otu Plávkovú - na vypočutie
Osobitné postavenie v krušných dňoch malo vysielanie rozhlasu. Výraznou a odvážnou redaktorkou v banskobystrickom štúdiu bola Ota Plávková. V uplynulých rokoch vyvinul náš kolega Michal Várošík úsilie, aby sme si túto osobnosť pripomenuli.
A tému uzatvárame archívnym rozhovorom - textár, spisovateľ a hudobník, jeden z lídrov kultovej kapely The Plastic People Of the Universe Vráťa Brabenec patril k tým, ktorí boli k emigrácii donútení. V rozhovore s Marianou Jaremkovou spomína na obdobie perzekúcií a väzenia po podpise Charty 77 a hovorí aj o svojom návrate po novembri 89:
August 1968 The Plastic People Of the Universe - Vráťa Brabenec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.