August '68: Nová kniha publicistu Pavla Vítka – Porcelánové prasiatko

August '68: Nová kniha publicistu Pavla Vítka – Porcelánové prasiatko

Aké boli osudy vojakov, ktorí sa ozvali proti vojenskej okupácii Československa Vojskami Varšavskej zmluvy? Krátko po 55. výročí týchto udalostí vychádza nová kniha, ktorá ich mapuje. Má názov Porcelánové prasiatko a tento názov vôbec nie je náhodný, ako hovorí samotný autor publikácie, dlhoročný novinár Pavol Vitko. Životné príbehy týchto ľudí začal mapovať po nežnej revolúcii a venoval sa im 25 rokov. Redaktorke Soni Gyarfašovej povedal aj to, čo všetkých týchto ľudí spája a čo ich dnes rozdeluje:.

Rozhovor o knihe Porcelánové prasiatko Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Smutné 55. výročie vpádu vojsk Vršavskej zmluvy do Československa sme si v pondelok 21. augusta pripomenuli aj v našom vsielaní. Vypočujte si rozhovory k tejto téme v Kultúrnom denníku:

August '68 v dokumentoch Archívu Ústavu pamäti národa - na vypočutie
Tomáš Klubert a Peter Mikle z ÚPN hovorili s Marianou Jaremkovou o medzinárodnom kontexte týchto udalostí, dopade na spoločnosť a situáciu v ČSR ako aj o dokumentoch k augustu ´68, ktoré sú v archíve ÚPN.

Príbeh fotografií Ladislava Bielika z augusta '68 - na vypočutie

Turbulentné udalosti v bratislavských uliciach sa podarilo zachytiť najmä fotoreportérovi Ladislavovi Bielikovi, práve jeho fotografie zo Šafárikovho námestia s tankami či Emil Gallo s odhalenou hruďou, doslova obleteli svet. S manželkou fotografa Alicou Bielikovou a jeho synom Petrom sa porozprával Rastislav Šimášek.

Skúsenosť emigranta Vlada Rosenfelda po auguste 1968 - na vypočutie
V roku 2022 vyhlásil mesačník Film.sk anketu, v ktorej 11 filmových vedcov a kritikov hlasovalo za slovenský film storočia. Stal sa ním debut Dušana Hanáka „322“ z roku 1969. Presne v tom istom roku jedna z jeho výrazných postáv, Vladimír Weiser, opustil Československo spoločne s manželkou Oľgou Urminskou a ich vtedy mesačným synom.

Spomienka na perzekvovanú novinárku Otu Plávkovú - na vypočutie
Osobitné postavenie v krušných dňoch malo vysielanie rozhlasu. Výraznou a odvážnou redaktorkou v banskobystrickom štúdiu bola Ota Plávková. V uplynulých rokoch vyvinul náš kolega Michal Várošík úsilie, aby sme si túto osobnosť pripomenuli.

A tému uzatvárame archívnym rozhovorom - textár, spisovateľ a hudobník, jeden z lídrov kultovej kapely The Plastic People Of the Universe Vráťa Brabenec patril k tým, ktorí boli k emigrácii donútení. V rozhovore s Marianou Jaremkovou spomína na obdobie perzekúcií a väzenia po podpise Charty 77 a hovorí aj o svojom návrate po novembri 89:

August 1968 The Plastic People Of the Universe - Vráťa Brabenec Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Foto/zdroj: TASR

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame