Filmová recenzia: Bohemian Rhapsody

Filmová recenzia: Bohemian Rhapsody

Víťaznú snímku ocenení Zlatý glóbus 2019 recenzuje redaktor Tomáš Bartoněk:

Bohemian Rhapsody (recenzia) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Text recenzie:

Je to skutočnosť alebo fikcia? Tak by sa dali parafrázovať slová, ktoré práve zazneli a patria do azda najslávnejšej skladby ikonickej kapely Queen. Názov Bohemian Rhapsody dostal aj film odhaľujúci zásadnú históriu skupiny v 134 kinominútach plných hudby, silných vzťahov a emócií, a najmä pestrého osobného príbehu lídra kapely Freddieho Mercuryho, rovnako nevypočítateľného, ako sú jednotlivé pasáže kultovej skladby. Práve balans medzi skutočnosťou a fikciou je jedným
z najväčších rozporov v recenziách filmových kritikov. Je však dôsledne dodržaná faktografia dôležitejšia ako autorská licencia?

Bohemian Rhapsody nás pozýva do úplných začiatkov i všetkých zásadných období kapely Queen a hoci mnohé známe či menej známe okolnosti pre účely funkčnej dramatizácie zjednodušuje, odmenou pre diváka je dobrý spád a veľkolepo vygradovaný priebeh. Tvorcovia pracujú s týmto formátom veľmi zručne, vedomí si širokej cieľovej skupiny vytvárajú filmový epos, ktorý dokáže emočne nasýtiť očakávaného masového príjemcu diela v multiplexoch, ako aj kritického milovníka nuáns filmovej reči. Subjektívny zážitok vyplývajúci z príslušnosti k fanúšikovskej základni je pridanou hodnotou.

Fokus filmárov je vo filme Bohemian Rhapsody najmä na lídra Freddieho Mercuryho - ukazuje nám jeho osobné boje a strachy vychádzajúce z hľadania vlastnej sexuality a identity, no odhaľuje aj dôležitosť každého člena kapely, bez ktorej by Freddieho tvorivý génius, ako ukazuje aj vo filme jeho sólové obdobie, nikdy nedosiahol rozmer kultu.

Autori neriskujú, ale ani nestavajú úplne na istotu. Zdanlivo konvenčné from Zero to Hero rozprávanie, kedy sa kapela z miestneho baru stane jednou z najslávnejších na svete, je samozrejme očakávané, no jednotlivé mikrosituácie sú vyskladané veľmi vkusne a s úctou k legende. Množstvo koncertov a štúdiovej práce je hudobne podmanivé a samotná hudobná dramaturgia, a teda použite vhodnej skladby v tej-ktorej situácii dokonale premyslené. Práve hudobné scény vygradované záverečnou rekonštrukciou najslávnejšieho benefičného koncertu First Aid z roku 1985 sú veľkolepým divadlom a šou, ktorú dokázal Queen do detailov premyslieť. Filmu istotne nepomohlo striedanie režisérov, Bryana Singera vystriedal počas natáčania Dexter Fletcher, a tak najväčší údel zostal na hlavnom hercovi. Freddieho stvárnil Rami Malek. Mladík egyptského pôvodu naštudoval precízne každú črtu spevákovho prejavu na pódiu i mimo neho. Jeho prínos pre tento film považujem za kľúčový. Interakcia s veľmi uveriteľnými výkonmi spoluhercov, členov kapely i femme fatale stvárnenou mladučkou Lucy Boynton funguje výborne. Mnohí kritici vytýkajú málo odvahy pri pitvaní Freddieho osobného života, volajú po kontroverzii, ktorú mal priniesť herec Sasha Baron Cohen pôvodne zamýšľaný ako predstaviteľ Mercuryho. Autori však chceli diváka stotožniť s kapelou Queen, nie s osobnými trápeniami, ktorých mal Freddie Mercury neúrekom. Nejde však o žiadnu nekritickú adoráciu - vidíme zásadné nezhody medzi členmi kapely, škandály, mediálny obraz kapely a film netabuizuje ani tému drog. Napokon dvaja z členov Queenu, gitarista Bryan May i bubeník Roger Taylor pôsobiaci ako supervisori pri celom natáčaní, vyjadrili s finálnym zostrihom spokojnosť. Film sa končí absolútnym emočným aj hudobným vrcholom kapely, veľkolepým koncertom, presne tak, ako si Queen každý pamätá. Oceniť treba experiment s kamerou, ktorú Newton Thomas Sigel poňal ako príležitosť ukázať silu vizuality.

Koncerty sú snímané dynamicky, s množstvom druhoplánových záberov, prostredníctvom televíznych obrazoviek, rozhlasu, z pohľadu diváka, no najmä očami kapely. Oproti množstvu iných filmov o hudobných legendách je tu badať až neočakávanú invenciu.

Divák je v tomto filme kapelou, a to vďaka kamere, uveriteľnosti postáv, dobových reálií či kostýmov. Určite si vieme predstaviť aj hlbšiu psychologickú sondu do duše Freddieho Mercuryho, no opakujem, Queen si každý pamätá na vrchole, ako dokonalý profesionálny stroj, ktorý keď vyšiel na pódium, všetky osobné strachy, boje a nezhody išli bokom. Rami Malek ako Freddie Mercury tento punc pocty legende tomuto filmu určite dodal. A hudba Queenu zostane nesmrteľnou.

Skladbu Bohemian Rhapsody rádiá pre jej predlhú 6-minútovú stopáž hrať nechceli. Dnes ju zahrá každý s nadšením. Aj v Rádiu Devín zaznieva v týchto chvíľach úplne celá. Vo svojej pestrosti a autorskej genialite.

Film Bohemian Rhapsody je vkusným odkazom na silu fenoménu Queen a určite by ho mal vidieť a prežiť každý fanúšik.

Tomáš Bartoněk

Foto/Zdroj: Z filmu Bohemian Rhapsody

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame