Literárna recenzia: Robert Hass – Čas a materiály

Literárna recenzia: Robert Hass – Čas a materiály

Poetický hlas Roberta Hassa je v Amerike prítomný už od roku 1973, k nám však doľahol až v roku 2019 vďaka prekladu Juraja Kuniaka. Rešpektovaný a oceňovaný autor sa slovenskému publiku prihovára cez zbierku Čas a materiály, ktorá bola jeho prvou publikovanou knihou po ukončení pôsobenia v pozícii „básnika laureáta” Spojených štátov. Recenziu s názvom Obšírna odpoveď bytia napísal pre Rádio DEVÍN Peter Prokopec, číta Tomáš Bartoněk:

Čas a materiály (recenzia) Máte problém s prehrávaním? Nahláste nám chybu v prehrávači.


Text recenzie:

Obšírna odpoveď bytia

Keď si prečítame text na červenom obdĺžniku, ktorý obopína obálku knihy Čas a materiály z vydavateľstva Skalná ruža, dozvieme sa, že jej autor „ Robert Hass patrí k (…) najkomplexnejším hlasom americkej poézie svojej generácie". To, že ide o pozoruhodného tvorcu, potvrdzujú aj informácie o jeho oceneniach, ktorými sú pasovanie do pozície oficiálneho básnika Spojených štátov medzi rokmi 1995 a 1997, Národná knižná cena a Pulitzerova cena. Zbierka vyšla v kvalitnom preklade Juraja Kuniaka s nápomocným poznámkovým aparátom, ktorý tvoria preložené poznámky autora a poznámky prekladateľa, a s doslovom Petra Triznu.

„Dean čítal knihu, v ktorej sa hovorilo, že vedomie je ako / rozmarné klopanie, nejaká predstava o odpovedi / v ňom vyvolala bytie, ktoré napokon očakávalo / odpoveď samo od seba, ozvenu echa ozveny,"znejú verše z básne Vedomie, ktoré môžeme použiť spôsob nazerania na Hassove básne. K tomu, aby sme mohli v určitej miere pochopiť odpoveď bytia, potrebujeme vedieť kontext sveta, do ktorého sú táto odpoveď, toto bytie zasadené. Hass využíva poéziu ako nástroj na verbalizovanie odpovede bytia a jeho umiestnenie do kontextu sveta, pričom poézia je jeho vedomím, je jednou z foriem jeho myslenia.

Ako píše Trizna: „Tematicky sa básne v knihe pohybujú na základnej osi intímnej a spoločenskej lyriky, pričom v prípade niekoľkých básní dochádza k ich vzájomnému prieniku. Nadosobné, často spoločenskokriticky ladené texty (…) reflektujú predovšetkým vzťah spoločnosti a násilia." Keďže bytie ľudstva je kontinuálne a minulosť je jeho legitímnou súčasťou rovnako ako prítomnosť, Hass dokáže cez obraz z minulého vojnového konfliktu upriamiť našu pozornosť aj na stále aktuálny problém, ako to robí v básni Okrídlená a žieravá temnota, kde na pozadí druhej svetovej vojny spracúva tému násilia na ženách: „Druhý muž, dôstojník, ktorý priniesol cibuľu, / víno a vrecia múky / major s opuchnutým kolenom, / chcel po tom všetkom viesť inteligentný rozhovor. / Keďže nemohla odporovať, vyhovela mu aj v tomto. // Postupimské námestie, máj 1945. // Keď prvý z nich skončil, nasilu jej otvoril ústa. / Bašó povedal Ransecuovi, aby sa vyhýbal senzačným námetom. / Ak by hrôza sveta mala predstavovať pravdu, / vyhlásil, nebolo by nikoho, kto by to povedal, / a nikoho, kto by si to vypočul. Myslím, že radil písať o mierne vzrušenom / rojení hmyzu okolo vodopádu. // Nasilu jej otvoril ústa a napľul do nich. / Odovzdávame tieto veci ďalej, / pravdepodobne preto, lebo sme tým, čo si vieme predstaviť."S rovnakou razanciou pristupuje tiež k téme ekológie a hrozbe klimatickej zmeny, ktorej sa venuje v básni Správa o stave planéty: „Kniha jej prezradí, že Zem sa tento mesiac / trošku odchýlila od Slnka / a že sa začal ochladzovať a premiestňovať vzduch, / taký citlivý na teplotu ako pokožka / na dotyk milenca. Povie jej aj to, že vzduch - / asi tam bude výraz ‚troposféra' - sa chytil do pasce / emisie miliónov automobilov, ktoré spomalia ako ten môj, / kým je ona na priechode, a robia z atmosféry / skleník. Kniha konštatuje, že s podnebím / je to zložité, čo možno spôsobujeme my, / a ak áno, možno jej to vysvetlí / ako niečo, čo sme robili neúmyselne, / čo dokáže pochopiť vďaka tomu, že práve dnes ráno / vyliala mlieko, hoci to vôbec nechcela. Ona je / jedna z tých, ktorí sú hladní len obrazne."Ide však len o malú ukážku z Hassových schopností.

To, že časť z tvorby Roberta Hassa vyšla v slovenčine, je dobré a obohacujúce. Ide totiž o básne s vysokou hodnotou. Jeho poézia nám ukazuje, že odpoveď bytia je obšírna. A čo je dôležité - ešte nepadlo posledné slovo.

Peter Prokopec

Foto/Zdroj: z obálky knihy/Skalná ruža

Živé vysielanie ??:??

Práve vysielame