V relácii Po stopách pamäti, v ktorej Vám každý rok prinášame špeciálnu dokumentárnu sériu. Pripravili sme pre Vás cyklus s názvom Príbehy z opačného konca sveta. Autorka tejto relácie sa vo februári 2025 vybrala až k protinožcom, aby zaznamenala príbehy našich krajanov z bývalého Československa, ktorí sa rozhodli v časoch neslobody hľadať šťastie na opačnom konci sveta. Niektorí odišli hneď po vojne, iní po nástupe komunistického režimu v roku 1948 - to podľa štatistík našlo nový domov v Austrálii približne 12 000 Slovákov a Čechov. No a ďalšie tisíce vyhnala neskôr, po roku 1968, okupácia vojskami Varšavskej zmluvy a následná normalizácia. Boli to vlastne najdlhšie cesty za slobodou na našej planéte. No a za každou jednou z nich je originálny príbeh.
My si preto každý mesiac predstavíme jeden z nich - jeden životný osud človeka spomedzi našich krajanov, ktorí sa rozhodli hľadať domov na opačnom konci sveta, v exotickej Austrálii a začať tam nový život. Prečo sa rozhodli odísť až na opačný koniec sveta, čo ich tu čakalo a čo pre nich znamenal neskôr príchod slobody v roku 1989? Vrátili sa ešte niekedy domov a aké boli ich pocity?
Príbehy našich krajanov zaznamenala Soňa Gyarfašová, ktorá je aj modeátorkou tejto relácie a pripravuje ju spolu so zvukovým majstrom Pavlom Prelovským. No a pri zachytení austrálskych príbehov našich krajanov nám tiež pomohol tiež Ústav pamäti národa.
1. časť 22. marca o 17:00
| Príbeh manželov Bernardíny a Františka Váňovcov - Hlas domova a odboj proti režimu od protinožcov
V úvodnej časti nášho cyklu si predstavíme príbeh manželov Františka a Bernardíny Váňovcov, ktorí boli dušou krajanskej komunity v Austrálii, konkrétne v Melbourne.
No vydávali tiež tridsať rokov noviny Hlas domova, ktoré nazval legendárny exilový novinár František Peroutka ako najlepšie exilové periodikum vôbec - aj preto, že boli ostrou obžalobou režimu a novín sa bál kedysi aj komunistický režim.
Pani Bernardína Váňová oslávila iba prednedávnom, 12.marca jubileum - 95 rokov.